Jak si správně vybrat boty

Připravili jsme si pro Vás pár tipů a rad, jak si správně vybrat boty. Lidem se velmi často stává, že si sice vyberou boty, které se jim líbí, ale při jejich nošení jejich nohy doslova trpí. Při koupi bot vždy myslete na své nohy, za odměnu Vás budou celý život bezbolestně nosit.

 

1.krok - Ponožky

Když se vydáte do obchodu nakupovat boty, vždy si s sebou vezměte ponožky, které si myslíte, že budete v nových botách nosit. I když si kupujete letní boty a plánujete v nich chodit na boso, na nákup si vezměte alespoň ponožku silonovou, zejména kvůli hygieně.

 

2.krok - Délka boty

Bota by měla být vždy zhruba o jeden cm delší než Vaše noha. Jedině tak zajistíte, aby Vaše prsty budou dostat prostoru pro pohyb a nedojde tak k žádnému dření. Klidně si změřte délku svého chodidla až po špičku Vašeho nejdelšího prstu, ale pamatujte přitom, že to nemusí být vždy palec!

 

3.krok - Šířka boty

Při nakupování obuvi je důležité, aby Vás bota nikde netlačila. Měla by padnout zejména v nejširším bodě Vaší nohy, aby jste předešli následnému odírání. Zkuste si tedy nohou v botě zahýbat a pokud se Vaše prsty mohou pohybovat, je všechno v naprostém pořádku.

 

4.krok - Hloubka boty

Dejte si pozor také na hloubku boty. Nártní část boty by neměla tlačit na horní část nohy a na špičku. Můžete-li svou nohu v botě ohnout, hloubka boty je správná.

 

5.krok - Paty

Při koupi sportovních bot, i jakýchkoli jiných dbejte na to, aby bota sedla pevně na Vaši nohu, hlavně okolo paty. V případě nestabilní paty často nastávají potíže v podobě bolestí nožní klenby a odírání pokožky.

 

6. - Stélka boty

Důležité je vybrat si stélku nebo obuv s anatomicky tvarovanou stélkou, která dokáže podpírat Vaši nohu v těch správných opěrných bodech. Obuv, která má odstranitelné stélky je velice praktická z důvodu vložení anatomických zdravotních stélek.

 

7. krok - Výstelka boty

Výstelka obuvi by měla být hladká a bez jakýchkoli ohybů a vystupujících stehů. Zabrání se tak podráždění nebo odření pokožky.

 

8. krok - Nártní část boty

Vždy se ujistěte, že je nártní část boty dostatečně pružná a neomezuje pohyb Vaší nohy. Vezměte také v potaz prodyšnost, aby nedocházelo k nadměrnému pocení nohy a následnému vzniku nepříjemného pachu.

 

9.krok - Podrážka boty

Podrážka je velmi důležitou částí boty. Měla by být trvalinlivá, pružná, lehká a měla by přiléhat k povrchu.

 

10.krok - Zapínání boty

Berte v potaz také zapínání bot. Ať už se jedná o tkaničky, zip či přezky, měly by vždy vyhovovat vaším potřebám.

 

11.krok - Velikost boty a zkoušení

Velikost a tvar nohy se v průběhu života neustále mění. Proto je vhodné si vybrat botu, která Vám skvěle padne. Důležité je si botu vyzkoušet a nepočítat automaticky s tím, že si celý život budete objednávat stejnou velikost. Mějte také na paměti, že každá značka obuvi má velikosti trochu odlišné. Vždy si vyzkoušejte obě boty z toho důvodu, že většina lidí má velikosti levé a pravé nohy mírně odlišné. Zvolte tedy velikost dle větší nohy. Při zkoušení bot si stoupněte, protože při přenesení váhy se Vaše chodidlo rozšíří a Vy tak spolehlivě zjistíte, zda Vás bota tlačí či nikoli.

 

12.krok - Závěrem

Doporučujeme nakupovat boty odpoledne nebo večer, protože Vaše nohy jsou po celodenní námaze větší. Nezapomínejte se také v obchodě v nových botách projít. Boty byste měli mít na sobě minimálně deset minut. Ponechte si tedy botu, kterou si chcete koupit na jedné noze a boty na kterými váháte si zkoušejte na noze druhé.

 

Envelope icon
Výběr těch nejlepších slev a novinek! Získejte přehled o novinkách a akcích na našem e-shopu. Přihlašte se k odběru novinek.
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací